Almanya’da yatırımcı güveni iki yılın zirvesine çıktı

Avrupa Ekonomik Araştırmalar Merkezi (ZEW), kurumsal yatırımcı ve analistlerin gelecek 6 aya ilişkin beklentilerini ölçen ZEW Ekonomik Güven Endeksi’nin Mart ayı sonuçlarını açıkladı.

Ekonomik beklenti endeksi bu dönemde 19,9’dan 31,7’ye yükselerek Bloomberg tahminlerini aştı. Beklenti 20,5’ti. Cari koşullar endeksi de eksi 81,7’den eksi 80,5’e çıktı.

ZEW Başkanı Prof. Dr. Achim Wambach değerlendirmesinde beklentilerin önemli ölçüde iyileştiğini, anket katılımcılarının yüzde 80’den fazlasının AMB’den gelecek 6 ay içinde faiz indirimi beklediğini söyledi.

Avrupa’nın en büyük ekonomisinin bu yılın ilk çeyreğinde de daralması ve böylece resesyona girmesi bekleniyor.

Son aylarda ülkede imalat sanayi, zayıf küresel talep ve yüksek faizlerin etkisiyle ekonominin en zayıf alanı oldu. Ancak enflasyondaki yavaşlama ve hanehalkı gelirlerinde artış, ekonominin yılın kalanında toparlanacağı umudunu artırdı.

AMB’nin yakın zamanda faiz indirimlerine başlayarak şirketlerin ve tüketicilerin üzerindeki yükü hafifletmesi bekleniyor. Banka yetkilileri faiz indirimlerinin Haziran ayında başlayabileceğine dair sinyaller veriyor.

patronlardunyasi.com

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x